7 svarbiausi vitaminai ir papildai puikiai šunų sveikatai

Visavertė mityba yra būtina ne tik mums, bet ir mūsų augintiniams, tačiau ne visada pavyksta ją subalansuoti, o gyvūnų augintojams tai gali būti ypač sudėtinga. Todėl vitaminai ir papildai šunims bent tam tikrais gyvenimo etapais yra būtini.

B grupės vitaminai šunims padeda palaikyti stabilią nervų sistemos veiklą, užtikrina tinkamą nervinio impulso perdavimą, taip pat dalyvauja medžiagų apykaitoje. Šios grupės vitaminai reikalingi kraujodaros sistemai bei stipriam imunitetui, hormonų reguliacijai. Trūkstant šių vitaminų šunys gali dažniau sirgti infekcinėmis ligomis, gali būti nervingesni, dirglesni, o vėliau, nervinei sistemai dar labiau nusilpus – ir agresyvesni. Esant B grupės vitaminų deficitui keturkojai turi mažiau energijos, daugiau miega, o jei trūkumas – itin didelis, gali pasireikšti judamojo aparato sutrikimai.

Šie vitaminai šunims ypač svarbūs, jei gyvūnas lengvai paveikiamas aplinkos veiksnių, kurie ypač dirgina jo nervinę sistema ir sukelia stresą. Tai gali būti fejerverkai, buvimas vienam, kraustymasis, kiti gyvūnai ir pan. Jautriems šunims itin tinkamas papildas BACHUS „Calm&Brave“, praturtintas ne tik B grupės vitaminais, bet ir amino rūgštimi L-triptofanu bei augaliniais ekstraktais. 

Vitaminas E ir žuvų taukai sveikai odai

Odos pleiskanojimas, bėrimas, niežulys, intensyvus plaukų slinkimas, lūžinėjimas ir šiurkštumas gali signalizuoti, kad šuns organizmui trūksta vitamino E ir omega rūgščių. Vitaminas E – natūralus antioksidantas, palaikantis ląstelių membranų stabilumą, lėtinantis senėjimo procesus, padedantis greičiau gyti žaizdoms. Ir nors vitaminas E plačiai žinomas kaip ypač reikalingas odai, tačiau jis, kaip ir kiti vitaminai, dalyvauja ne viename procese: jis svarbus stipriam imunitetui, raumenų, kepenų, kraujotakos sistemų darbui.

Omega rūgštys, kurių gausu žuvų taukuose, padeda greičiau atsinaujinti odos ląstelėms ir lėtina senėjimą. Žuvų taukai padės sumažinti odos sudirgimą, niežėjimą, plaukai augs storesni ir labiau žvilgės. Papildas BACHUS „Hair&Skin“ subalansuotas užtikrinti sveikai odai ir žvilgančiam kailiui. Odos vitaminai šunims ypač reikalingi sergant odos ligomis ir kalėms po šuniavimosi. Taip pat papildu rekomenduojama šerti parodose jų sezono metu dalyvaujančius šunis. 

Vitaminas C – imuninės sistemos pagalbininkas

Keturkojams mūsų draugams imuninė sistema taip pat labai svarbi: ji kovoja su patogenais, patenkančias į gyvūno organizmą ir padeda išvengti ligų. Tvirtai imuninei sistemai užtikrinti reikalingas vitaminas C. Tai antioksidantinė medžiaga, naikinanti laisvuosius radikalus, kurie gaminami organizme bei patenka į jį iš išorės. Tyrimai rodo, kad nuolat stresą patiriančių šunų organizme aptinkama ypač mažai vitamino C, tad jo trūkstant streikuoja ir imuninė sistema. 

Vitamino C kiekis odos ligomis sergančių gyvūnų organizme yra drastiškai mažas, o šis vitaminas veikia kaip atstatomoji medžiaga bei dalyvauja baltymo kolageno gamyboje: padeda odai atsistatyti ir greičiau gyti žaizdoms. Taip pat vitaminas C labai svarbus dantenų ir dantų problemų varginamiems šunims. Dėl dantų akmenų, dantenų uždegimo, infekcinių ligų ir kitų priežasčių dantenos gali būti skausmingos, opėtos, gali kraujuoti. Gyvūnas netgi gali neėsti. Duodant vitamino C papildų dantenos gyja greičiau, užkertamas kelias ligoms progresuoti.

Esant vitamino C deficitui gyvūnas gali jausti nuolatinį nuovargį, būti mažiau žaismingas, nenorėti ilgai vaikščioti. Jei pastebėjote šiuos simptomus, vertėtų pasidomėti BACHUS „Immunity&Resistance“ papildais, kuriuose yra ne tik vitamino C, bet ir žuvų taukų, cinko, vitaminų A ir D, kurie padės užtikrinti stiprų imunitetą.

Vitaminas D – kaulų ir raumenų stiprumui

Vitaminas D, arba kalciferolis, yra ypač svarbus vitaminas, dalyvaujantis daugelyje organizme vykstančių procesų. Vienas iš jų – kalcio apykaita. Kalcis labai svarbus kaulams, dantims bei raumenims. Be vitamino D kaulai netenka kalcio: gali suminkštėti, lengviau lūžti, o po lūžio lėtai gyti. Raumenims kalcis reikalingas tam, kad galėtų susitraukti. Dar kalciferolis dalyvauja kraujo krešėjimo procese. Per didelis ar per mažas kalcio kiekis gali padaryti daug žalos, tad tinkamas vitamino D kiekis užtikrina ir kalcio kiekio palaikymą. Kalcio apykaitą kraujyje taip pat užtikrina vitaminas D, jo trūkumas gali sukelti kraujotakos sistemos nepakankamumą.

Kalciferolis svarbus ir kituose procesuose: jis dalyvauja reguliuojant imuninę sistemą, užtikrina fosforo apykaitą. Fosforas – taip pat kaulų tvirtumui svarbus elementas. Vitaminas D dalyvauja augant raumenims ir jų regeneracijos procesuose. 

Šunys, kaip ir jų šeimininkai, vitamino D gali pasigaminti patys, leisdami laiką lauke ir gaudami UV spindulių, arba reikiamą kiekį gauti su maistu. Deja, šunų organizmui pasigaminti reikiamą kiekį vitamino D  yra sudėtinga, nes beveik 99 proc. jų kūno yra padengtas kailiu ir UV spinduliai neprasiskverbia iki odos, tad lieka vienintelis kelias papildyti vitamino D atsargas – gauti jo iš maisto. Šeimininkams vertėtų įsitikinti, kad pašare yra reikiama vitamino D norma, o jei jo trūksta, vertėtų mitybą praturtinti papildais.

Gliukozaminas ir chondroitinas – judėjimui be skausmo

Gliukozaminas ir chondroitinas yra natūraliai gyvūno organizme, sąnarių kremzlėse, raiščiuose, sinovijoje (sąnario skystyje) randamos medžiagos. Gliukozaminas atsakingas už chondrocitų, kremzlės ląstelių, atsinaujinimą, dalyvauja joms formuojantis. Chondroitinas palaiko sąnarių mobilumą, lankstumą bei jų sutepimą. Nors natūraliai šių medžiagų yra šunų organizme, tačiau jų ne visada pakanka ir tyrimais įrodyta, jog veiksmingiausia jas naudoti kartu. Kaip papildai jie skiriami šunims augant ir formuojantis sąnariams, ypač miniatiūrinių ir gigantinių veislių atstovams. Šunims senstant gliukozamino ir chondroitino kiekis sąnariuose mažėja, atsiranda sąnarių nejudrumas, skausmingumas. Šiuo atveju padeda papildai. Gliukozamino ir chondroitino papildai ypač vertingi po sąnarių traumų, operacijų. Taip pat jie skiriami, jei šuo serga chroniškomis ligomis – artritu ar displazija. Gliukozaminą bei chondroitiną galima naudoti šunims po stuburo traumų prieš ir po operacijos. Esant išvardintoms būklėms naudingas papildas BACHUS „Joints&Flexi”, subalansuotas palaikyti sąnarių lankstumą ir tvirtumą.

Net ir šeriant savo augintinius visaverčiu ėdalu gali nepavykti užtikrinti reikiamo vitaminų ir mineralų kiekio, ypač keturkojui susirgus. Vitaminai šunims yra būtini, nes jie dalyvauja daugelyje sveikame organizme vykstančių procesų, užtikrina jų sklandumą. Nepamirškite, kad vitaminai seniems šunims tampa dar svarbesni dėl sulėtėjusios medžiagų apykaitos ir blogesnio įsisavinimo. Tad patyrinėkite turimo pašaro sudėtį ir įsitikinkite, ar jame tikrai yra visi vitaminai ir papildai šunims, tačiau atsiminkite, kad sauso pašaro gamybos procese dėl didelio karščio ir drėgmės vitaminai gali suirti, todėl augintinis gali gauti per mažą jų kiekį. Svarbiausia, stebėkite gyvūno būklę ir pastebėję įtartinų simptomų pasitarkite su veterinarijos gydytoju.