Mažų šunų veislių sveikatos ypatumai ir problemos

Mieli, maži, ištikimi ir prieraišūs – mažų veislių šunys pastaruoju metu pelno vis daugiau simpatijų ir vis dažniau tampa neatsiejamais ir ištikimais kompanionais. Tačiau šių veislių šunų mylėtojai žino, kad maži šunys reikalauja tokios pat kruopščios priežiūros, kaip ir didžiųjų veislių atstovai. Deja, miela išvaizda neapsaugo nuo įvairių mažų veislių šunims būdingų problemų ir polinkio sirgti tam tikromis ligomis. Siekiant užtikrinti gerą augintinių sveikatingumą svarbu suprasti jų fiziologinius poreikius ir tam tikrų ligų pasireiškimo galimybę bei, žinoma, panaudojant šias žinias pasirūpinti visapusiška šunų priežiūra. Taigi, į ką svarbu atkreipti dėmesį mažų veislių šunų augintojams ir mylėtojams bei kaip užtikrinti augintinių sveikatingumą?

Išskirtiniai mitybos poreikiai

Jei auginami mažų veislių šunys, reikėtų nepamiršti ypatingos dietos. Tačiau dažnai nežinoma, jog šių augintinių paros maisto kalorijų kiekis turi būti didesnis negu vidutinių ir didelių šunų veislių racione. Negana to, mažų šunų kūno plotas, tenkantis vienam kilogramui, yra ženkliai didesnis negu didelių veislių atstovų, maži šunys išeikvoja daug daugiau energijos įprastoms fiziologinėms funkcijoms atlikti (pvz., palaikyti vienodą kūno temperatūrą). Taip pat derėtų nepamiršti, kad mažieji keturkojai yra ne tik aktyvūs žaidimų metu ir taip panaudoja su pašaru gaunamą energiją, bet net ir įprasto pasivaikščiojimo metu išeikvoja daug daugiau energijos negu dideli šunys – jeigu tikslą pasiekti vidutinės ar didelės veislės atstovui prireikia keliolikos žingsnių, mažajam augintiniui žingsnių kiekis gali siekti keliasdešimt, o tai reiškia ir didesnes energijos sąnaudas. Šunų priežiūra prasideda nuo tinkamos ir subalansuotos mitybos – mažų veislių šunys turi būti maitinami visaverčiu, subalansuotu, jiems pritaikytu pašaru. Maitinant svarbu laikytis pašaro gamintojo nurodymų ir neviršyti maisto paros normos – neteisingai šeriant gyvūną didėja antsvorio ar nutukimo rizika, o tai atveria kelią kitiems sveikatos sutrikimams ir pablogina augintinio gyvenimo kokybę.

Dantų ligos

Reguliari dantų ir burnos ertmės priežiūra mūsų augintiniams yra būtina – laiku nepastebėtos ir pradinėse stadijose gana lengvai gydomos ligos laikui bėgant gali komplikuotis ir ženkliai pabloginti šuns gyvenimą. Mažų veislių šunys labiau linkę sirgti įvairiomis dantų ligomis, tad reguliari dantų priežiūra jiems yra būtina. Būtų klaidinga manyti, jog dantų ligos pasireiškia tik vyresnio amžiaus šunims; dar nė metų nesulaukę šuniukai jau gali turėti dantų problemų, kurias išspręsti gali padėti veterinarijos gydytojai. Kaip ir žmonės, šunys keičia pieninius dantis nuolatiniais, tačiau gan dažnai mažų veislių šunims pieniniai dantys neiškrenta, o jiems ir toliau liekant burnos ertmėje vystosi dantų ligos. Dantų apnašų kaupimasis taip pat nepriklauso nuo gyvūno amžiaus, o yra susijęs su individualiomis gyvūno savybėmis bei aplinkos veiksniais. Laiku nenuvalytos dantų apnašos ir toliau kaupiasi, sukeldamos dantenų uždegimą ir vis rimtesnes problemas, kurios, pastebėtos per vėlai, gali baigtis pažeistų dantų netekimu. Siekdami užkirsti kelią šioms mažų veislių šunims būdingoms problemoms turėtumėte reguliariai lankytis pas veterinarijos gydytoją, kuris nuspręs, kada reikia atlikti augintinio burnos higieną, laiku pastebės problemas bei padės jas optimaliai išspręsti.

Judėjimo aparato ligos

Maži šunys – žaismingi, aktyvūs ir judrūs, tad jų neaplenkia įvairios judėjimo aparato ligos. Viena dažniausiai diagnozuojamų ortopedinių ligų – kelio girnelės išnirimas. Tai liga, galinti pasireikšti įvairaus amžiaus šunims. Jos metu kelio girnelė išnyra iš savo anatominės vietos. Nuolat išnirdama kelio girnelė sukelia sąnario uždegimą (osteoartritą). Uždelsus gydymas ir gyvūno reabilitacija tampa vis sunkesni, ilgiau užtrunka gyvūno grįžimas prie įprasto fizinio aktyvumo. Tačiau mažų veislių šunys gali turėti ir kitų ortopedinių problemų – dažnai šeimininkai savo mažuosius augintinius itin myli ir lepina, ypač skanėstais ar didesne nei įprasta maisto porcija. Nutukimas yra viena aktualiausių mažų veislių šunų problemų. Didelis kūno svoris reiškia ir didesnę apkrovą sąnariams – tokiu atveju gyvūnui sunku judėti ne tik dėl kūno masės, bet ir dėl aktyviau dylančių sąnarių bei kylančio jų uždegimo. Negana to, nutukimas yra tiesiogiai susijęs ir su kitomis sveikatos problemomis, tad labai svarbu palaikyti optimalų gyvūno svorį, taip jam padedant išlikti sveikam. Sakoma, kad geriausias būdas gydyti ligas – jų prevencija ir profilaktika. Reguliariai tikrinkite gyvūno sveikatos būklę, o pastebėję nors ir menkus gyvūno judėjimo pokyčius (šlubavimą, nenorą lipti laiptais, sunkesnį judėjimą, sumažėjusį norą žaisti ir kt.) nedelsiant kreipkitės į veterinarijos kliniką, kur jūsų gyvūnui bus suteikta reikiama pagalba.

Traumos

Šunų priežiūra – ne vien tik akivaizdūs dalykai. Pavyzdžiui,  reikėtų žinoti, kad mažų veislių šunys yra lengviau pažeidžiami. Tai, kas vidutinės ar didelės veislės šuniui būtų tik slystelėjimas ar lengvas sumušimas, mažiems keturkojams gali virsti rimta trauma, kuriai būtinas sudėtingas gydymas. Pavyzdžiui, iššokimas iš šeimininko rankų, nušokimas ar nukritimas nuo sofos ar agresyvesnis žaidimas su kitu šunimi mažiems šunims gali baigtis kaulų lūžiais, stipriais sumušimais, galvos traumomis ir kitomis problemomis. Negana to, maži šunys nori kuo daugiau laiko praleisti su savo šeimininkais, tad dažnai pasipainioja po kojomis – dažna šių gyvūnų traumų priežastis yra užlipimas ar užkritimas ant jų. Derėtų paminėti ir dar vieną itin svarbią traumų kategoriją – kitų šunų sužalojimus. Susipykti ir apkandžioti vienas kitą gali tiek pirmą kartą vienas kitą matantys šunys, tiek daugelį metų kartu gyvenantys augintiniai. Traumų išvengti galima tik stengiantis apsaugoti savo gyvūną. Jeigu su gyvūnu žaidžia vaikai, niekada nepalikite jų vienų, nuolat prižiūrėkite, jog su gyvūnu būtų elgiamasi švelniai, paaiškinkite vaikams, kaip tinkamai elgtis šalia esant šuniui. Stenkitės išvengti gyvūno šokinėjimo ant baldų, o jeigu namuose laikote ir kitą šunį, tuomet akyliau prižiūrėkite augintinių žaidimus, kad šie netaptų pernelyg agresyvūs. Vedžiodami augintinius viešose vietose nepamirškite pavadėlių, nes jie gali padėti išvengti įvairių galimų traumų – tiek peštynių su kitais šunimis, tiek gyvūno išbėgimo į važiuojamąją kelio dalį.

Tikriausiai daugelis šunų augintojų ar mylėtojų sutiks su teiginiu, kad kiekvienas šuo yra individualus ir nepakartojamas. Skirtingų veislių šunys serga jiems būdingomis ligomis, kitų veislių atstovams pasireiškiančiomis rečiau. Įvairių mokslinių tyrimų metu pastebėta, jog tam tikros sveikatos problemos būdingos ne tik atskiroms šunų veislėms, bet priklauso ir nuo gyvūno dydžio – pavyzdžiui, mažų veislių šunys yra linkę dažniau susirgti kitokiomis ligomis negu vidutinių ar didelių veislių šunys. Atsižvelgiant į šiuos reikšmingus skirtumus buvo sukurti ir papildai BACHUS „Small&Healthy“, pritaikyti mažų veislių šunims. Juose esantis jūros dumblių ekstraktas padeda užtikrinti dantų apsaugą nuo apnašų, leidžia palaikyti sveikus sąnarius, odos būklę palaiko omega-3 rūgštys ir kolagenas, o už sveiką viršinimo funkciją atsakinga ciberžolė ir DL-metioninas. Žinios, kokiomis ligomis yra linkę sirgti augintiniai, susijusios su tinkama šunų priežiūra, ligų profilaktika, jos leidžia užtikrinti gyvūno sveikatingumą. Nepamirškite, jog tinkamiausias būdas užkirsti kelią ligoms – reguliariai stebėti gyvūno sveikatos būklę, užtikrinti tinkamą ir subalansuotą gyvūno mitybą, neleisti ligoms įsisenėti, laiku kreiptis į veterinarijos gydytoją bei stengtis išvengti situacijų, galinčių sutrikdyti jūsų augintinio sveikatą.